Komórki macierzyste, czyli zastosowanie medycyny regeneracyjnej w medycynie estetycznej

W poszukiwaniu coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań medycyna estetyczna sięga po metody, które jeszcze do niedawna były domeną innych dziedzin medycyny estetycznej. Do takich rozwiązań należy terapia komórkami macierzystymi, która początkowo była wykorzystywana głównie w celu leczenia trudno gojących się ran i schorzeń ortopedycznych. Potencjał regeneracyjny tych komórek został zauważony również przez ekspertów medycyny estetycznej i skutecznie przez nich wykorzystany. Jak komórki macierzyste pomagają w upiększaniu twarzy i ciała? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Komórki macierzyste – osiągnięcie medycyny regeneracyjnej wykorzystywane w medycynie estetycznej

Komórki macierzyste to komórki o unikalnych właściwościach. Stanowią fundament procesów naprawczych, zachodzących w organizmie. Mają zdolność do nieograniczonego namnażania i różnicowania się w różne typy komórek. Te właściwości sprawiają, że komórki macierzyste są nieocenione w terapii wielu schorzeń, w których przebiegu dochodzi do uszkodzenia tkanek. W medycynie regeneracyjnej wykorzystuje się je w gojeniu ran, regeneracji stawów, a także leczeniu urazów i chorób degeneracyjnych.

Zainteresowanie medycyny estetycznej komórkami macierzystymi wynika z ich zdolności do naturalnej i efektywnej rewitalizacji skóry. Dzięki tym właściwościom możliwe jest przywrócenie skórze młodzieńczego wyglądu, poprawa jej elastyczności oraz redukcja oznak starzenia, takich jak zmarszczki czy przebarwienia. Terapie z użyciem komórek macierzystych nie tylko służą wzmacnianiu struktury skóry, lecz także stymulacji jej biologicznych procesów regeneracyjnych, czego efektem jest długotrwała i naturalna poprawa jej kondycji.

Zastosowanie komórek macierzystych w zabiegach medycyny estetycznej nie kończy się jednak na ujędrnianiu i odmładzaniu skóry. Pozwalają również na redukcję innych niedoskonałości, takich jak blizny czy rozstępy, a także wzmacniają działanie takich procedur, jak lipotransfer (przeszczep tkanki tłuszczowej). Efekty mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat.

Na czym polega zabieg komórkami macierzystymi?

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu komórek macierzystych niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który oceni stan skóry, wykluczy przeciwwskazania, zapozna się z oczekiwaniami Pacjenta oraz przedstawi mu możliwe efekty i ryzyko związane z procedurą.

Pierwszym etapem zabiegu jest pozyskanie komórek macierzystych. W zabiegach medycyny estetycznej używa się najczęściej komórek pochodzących z własnej tkanki tłuszczowej Pacjenta. Procedura odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Tkanka tłuszczowa jest pobierana podczas zabiegu liposukcji (odsysania tłuszczu), a następnie poddawana obróbce w specjalnej wirówce, która oddziela komórki macierzyste od innych składników. Uzyskana w ten sposób tzw. stromalna frakcja komórkowa (SVF), bogata w komórki macierzyste, białka i czynniki wzrostu, stanowi podstawę do dalszej terapii. Kolejnym etapem zabiegu jest aplikacja przygotowanego preparatu bezpośrednio w obszar wymagający regeneracji, co najczęściej odbywa się techniką mezoterapii igłowej lub za pomocą specjalnej kaniuli. Ta część procedury jest stosunkowo krótka i komfortowa dla Pacjenta.

Zainteresował Cię ten zabieg? Umów się na wizytę w jednej z klinik Miracki Clinic w Warszawie, Krakowie, Łodzi lub Katowicach.

Artykuł promocyjny



Zobacz także:
Photo of author

Robert

Dodaj komentarz